Miből áll a koleszterin diéta?

2024-03-31 | By admin | Filed in: Webáruház.

A hiperkoleszterinémia, vagyis a magas koleszterinszint a zsíranyagcsere zavarai közé tartozó betegség, ami komoly megbetegedéseket okozhat, ha hosszabb távon fennáll. Szerencsére, ezt egészen egyszerűen, koleszterin diéta rendszeres alkalmazásával el lehet kerülni. Bár nélkülözhetetlen a koleszterin az életünkhöz, de vannak, akik túl sokat fogyasztanak belőle. Mivel a magas koleszterinszint elsősorban a helytelen táplálkozásnak tulajdonítható, ezért gyakran a megfelelő élelmiszerekben rejlik a megoldás kulcsa is.

Léteznek koleszterincsökkentő ételek és italok, amiknek a fogyasztása nem csupán akkor javasolt, ha már megvan a baj, hanem prevencióképpen is. Sajnos, Magyarországon rengeteg embernek ajánlott volna a koleszterin diéta, ugyanis a magas koleszterinszint hazánkban népbetegségnek számít. Hosszú távon ez olyan károkat eredményezhet, mint az érelmeszesedés, daganatos betegségek vagy szívinfarktus.

Mire kell figyelni a koleszterin diéta során?

A koleszterincsökkentő étrendek esetében alapszabály, hogy kerülni kell minden olyan élelmet, ami telített zsírsavat tartalmaz. Ezek leginkább az állati eredetű élelmiszerekben lelhetőek fel, ezek között is a marha- és a sertéshúsban, de valódi koleszterinbombának számít a liba- és a kacsazsír is. A telítetlen zsírsavakban lévő koleszterin megtapad az érfalon, majd plakkokat képez, ezek később elzárhatják az érfalakat, ily módon szűkíthetik a véráramlás útját. A koleszterin diéta során ajánlott kiiktatni ezeket az étrendből, de a húsok mellett, fontos mellőzni a tojás, a zsíros sajtok, a finomított szénhidrátban gazdag kelt tészták és a sütemények fogyasztását is. A magas koleszterinszint elleni harcban komoly eredményt érhetünk el a teljes értékű növényi alapú táplálkozással, a rostban gazdag gabonák, halak és magvak rendszeres fogyasztásával.

Viszont, az irányadó javaslatok nem ennyire egyértelműek a koleszterincsökkentő italokkal kapcsolatosan. A szervezet kifogástalan működését leginkább a tiszta víz segíti, de koleszterin diéta idején célszerű a gyömbér- és gyógynövényekből készült teák, gyümölcsturmixok, préselt zöldséglevek, fogyasztása is. Ezek tisztítják az érfalakat és erősítik a koleszterincsökkentő ételek hatását. Számtalan receptet találhatunk az interneten, amik segítenek nekünk előállítani a finomságokat. Nagyon fontos, hogy lépésről lépésre betartsuk a receptben lévő leírást és főleg az abban leírt alapanyagokat használjuk! A nap minden étkezését a célnak megfelelően kell alakítanunk, vagyis koleszterincsökkentő ételeket fogyasztani.

Mit jelent a magas kreatininszint?

Évente 1 alkalommal mindenkinek ajánlott teljes laborvizsgálatot végezni, mert ebből idejében felderíthetőek a különböző betegségek. Például a kreatinin szintje a szervezet egyik legfontosabb szervének, a veséknek az állapotáról árulkodik. A kreatinin vérből történő eltávolításáért a vesék a felelősek, így, ha ezek működése romlik, annak magas kreatininszint lesz az eredménye.

Természetesen egyéb tényezők is előidézhetik ezt az állapotot, például a fokozott fizikai igénybevétel. A sportolóknál gyakran előfordul az, hogy a kreatininszintjük a normális tartomány felett van. De befolyásoló tényezőnek számít a fehérjében gazdag étrend is. Tehát, önmagában még nem kóros a magas kreatininszint, de mégsem szabad félvállról venni. Az, hogy kinél mennyi a normál kreatininszint, több mindentől függ, kortól, nemtől, rassztól, testtömegtől, hidratáltságtól egyaránt.

 

Mitől lesz magas kreatininszint?

Nos, számos élethelyzet következtében alakulhat ki ez a probléma. Okozhatják különféle egészségi állapotok, krónikus vesebetegség vagy bármi, ami rontja a veseműködést. Ha kevés folyadékot fogyasztunk, akkor a kiszáradás következtében a vizelet a vesékben koncentrálódik, ez pedig megnehezíti a kreatinin kiválasztását a szervezetből. Magas kreatininszint következhet be a magas vérnyomással élőknél is, mivel az alapbetegség károsíthatja az ereket, ez keringési elégtelenséghez vezethet, így pedig csökkenti a vese azon képességét, hogy megszűrje a vért. A diabéteszes ketoacidózis szintén kiválthatja a betegséget, ami olyankor történhet, ha nem kezelik a magas vércukorszintet.

Ez számtalan szövődményt eredményezhet, többek között megváltoztathatja a veseműködést. Magas kreatininszint kialakulhat még olyan egészségügyi gondok miatt, mint egy hirtelen sokk, túlzott vérveszteség, autoimmun rendellenességek, húgyúti fertőzések, köszvény, pajzsmirigy-alulműködés, szívelégtelenség, daganatok, szifilisz, hepatitis B és C, illetve HIV-fertőzés. Kellemetlen és sokféle tünetei vannak. Ezek közé sorolható a mentális zavartság, gyengeség, izomgörcsök, emelkedett vérnyomás, kiszáradás, mellkasi fájdalom, hányinger, hányás, légszomj, változások a vizelés gyakoriságában, duzzanat vagy ödéma a végtagokban. Csökkentsük a fizikai megterhelést, korlátozzuk a fehérjebevitelt a magas kreatininszint kialakulásának megakadályozása érdekében! Ebből a célból ajánlott mérsékelni a sófogyasztást, mellőzzük a dohányzást, igyunk naponta legalább 2 liter vizet!


Tags: